Kombi Petek Temizliği

Kombi Petek Temizliği Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Edilmelidir

Kombi petek temizliği çok önemsenmesede  birçok arızanın nedeni olabilmektedir hatta bazı arızalarda temel neden olarak kombi peteklerinin kirli olmasıdır. Peteklerin kirliliği yüzünden su basınc ve debisi düzgün olarak boru ve radyatörlerin içinden geçemediği için bu düzensizlik kombinin arızalanmasına neden olabilir. Kombi arızası olarak düşündüğümüz bu arıza aslında petek temizliği yapılmadığından kaynaklanan arızadır.

Petek temizliğinde aşağıda işlemler yapılmaktadır.

Petek Temizliğinde Yapılanlar

  • Peteklerin içindeki kirli su boşaltılır.
  • Peteklerin içine petek temizleme kimyasalı verilerek makine ile temizleme yapılır.
  • Peteklerin temizlenmesinden sonra temiz su ile durulanır.
  • Su dolaşım filtresi temizlenir ve işlem sonlandırılır.

 

Kombi petek temizliği hizmeti veren firmalar farklı farklı isimler altında işlemler yaptığını söylemektedirler örnek vermek gerekirse Kombi Petek Bakımı yada Kombi Petek Temizleme şeklinde fakat bu işlemlerin hepsi aynı anlama gelmektedir. Kombi petek temizleme türlerini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yerden ısıtma tesisatlarının temizliği.
  • Rayatörlü ısıtma sistem temizliği.

Petek Temizlinin Yapılması Gerektiğini Nasıl Anlarız ?

Petek temizliği yapılması gerektiğini anlamanızın iki yöntemi bulunmakadır bunlardan birincisi peteklerinizin alt kısımlarının soğuk üst kısımlarının ısınmış olması diğer ise son petek ile ilk petek arasında ısı farkının olması.

Peteklerin alt kısımları neden ısınmaz ?

Peteklerinizin alt kısımları kir ve pas yüzünden tıkanır ve sıcak su sadece peteğin üst kısmından geçer bu gibi durumlarda peteklerin üstleri sıcak alt kısımları ise farkedilir derecede soğuk olur. Alt kısımda biriken çamursu yapı zamanla orada tortulaşır ve suyun akışını iyice keser işte bu gibi durumlarda peteğinin içi temizlenmesi gereklidir  uzun süre petek temizliği yapılmadığı takdirde filtre bozulması gibi sorunlarada yol açan bu durum zamanın ilerlemesi ile temizliğin zorlaşmasına neden olur.

Petek Temizliğinde Ne Kadar Zamanda Yapılmalıdır ?

Temizlik 2 senede bir kez yaptırmanız yeterlidir her sene yaptırın diyen servisler işin gerçeğinden uzakdırlar.2 veya 3 sene içinde 1 kez yaptırmanız peteklerinizin iç temizliğinin sağlanmış olması anlamına gelmektedir.

Radyatörlerinizin içlerinde yapılan bu temizlikte kullanılan kimyasallarda önemlidir bu kimyasalın nötr olmasına özen gösterilmesi gereklidir eğer zararlı kimysal kullanılırsa radyatörlerinizin içindeki koruyucu yağ kaybolur ve hatta peteklerinizin alt kısımlarından su sızmaları oluşabilir.

Petek Temizliği Ücreti Ne Kadar ?

Hemen hemen her markanın petek temizliği yapımı aynıdır bu açıdan petekli ısıtma sistemlerde peteklerin adetine göre alt taban ısıtma sistemleri için metrekare kullanılıp fiyatlandırılmaktadır.

1-3 Petek Arası Fiyatlandırma 120 TL
3-5 Petek Arası Fiyatlandırma 180 TL

Petek temizliği hakkında daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruları sormanız için 0212 235 51 18 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.